محل تبلیغات شما
 دو مثل و دوفیلم کوتاه برای  یک پرنده بنام لک لک ( حاجی لک لک )

مقدمه : 
اگر راستش را بخواهید که حتما اینجور هست  دلیل اینکه می گویند "حاجی لک لکین آرتیق بالاسی " را حقیر نمی دانستم تا اینکه فیلمی کوتاه را از آن دیدم و برایم درست بودن این مثل ثابت شد.  .
چرا در زبان ترکی لک لک را "حاجی لی لک"  می نامند ؟
به نظرم  پاسخ صحیح اینست که چون لک لک پرنده ای کوچ گر هست لذا این نام را برایش انتخاب کرده اند. تصور پیشینیان  این بوده که لک لک ها به مکه می روند و حاجی می شوند.  همانطور که می دانید لک لک بر بلندی ها لانه می کند و اتفاقا به نوعی مانند بعضی حیوانات در کنار انسانها خانه خود را می سازد و ما آنها را با گردن کشیده و سر فراز بر بالای گلدسته مسجد ها و گاهی بر روی بسته های علف که دامداران جهت تغذیه زمستانی حیوانات خود این علف ها را روی هم جمع می کنند و روی تیرهای برق مشاهده می کنیم  .
و به نظر می آید این پرنده نزدیکی به انسان را برای خود امنیت ایجاد می کند
حاجی لک ‌لگین آرتیخ بالاسی – جوجه اضافی لک‌ لک ( جوجه‌‌ای که خود لک‌لک از لانه بیرون پرت میکند). من این فیلم را دیدم که لک لک یکی از جوجه هایش را کشت و از خانه بدور انداخت ولی باز معتقدم که به چشم خودم و در طول عمرم لک لک هایی دیده ام که دو سه جوجه را همزمان نگهداری کرده و بزرگ کرده و پرواز داده اند .
و اینکه چرا لک لک به انسانها اعتماد می کند؟باور عمومی بر این است که لک لک پرنده مقدس هست و آزردن این پرنده گناه هست.  شاید این پرنده به این باور پی برده و فهمیده که انسانها هوای او را دارند و آسیب رساندن به آن را گناه می شمارند. همانطور که درخت بریدن توت را هم گناه می دانند حتی  اگر روزی به اجبار می خواستند درخت های توت را ببرند  آنها را می دادند سید ها می بریدند .
و مثل دیگر در مورد لک لک  :
حاجی لیلگین عمری لاخلاخینان گئچر (ریاحی) – عمر لک لک با لاخلاخو سپری شود دوستان لاخلاخینان سپری می شود چه مفهومی دارد  ؟ لک لک در بالای بلندی در لانه خود   می نشیند  و با بحرکت در آوردن دولبه منقار خود یک صدایی از خودش در می اورد که مانند صدای به هم خوردن دندانها در انسانها در هنگام سرد شدن هوا هست . نمی دانم  شاید شبیه به لخ لخ باشد


[https://www.aparat.com/v/N3iQy]
[https://www.aparat.com/v/e2dVy]

[https://www.aparat.com/v/N3iQy]
[https://www.aparat.com/v/e2dVy]


جمع کردن و روی هم چیدن علوفه  برای زمستان دامها (بسته های علف خشك شده و یك جا جمع شىده را به تركی تایا می گوئیم ).

Image result for ‫لانه لک لک‬‎

Image result for ‫لانه لک لک‬‎
Image result for ‫لانه لک لک‬‎ انواع لانه های لک لک ها


تاسف و تسلیت بمناسبت در گذشت آقای حاج منصور انوری

با سلام . حدود 5 ماه بود از وب را باز نکرده بودم

مادر در شعر رخشنده ( پروین) اعتصامی

لک ,پرنده ,حاجی ,ها ,v ,هم ,لک لک ,حاجی لک ,aparat com ,com v ,https www

مشخصات

آخرین مطالب این وبلاگ

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

تبلیغات متنی
رُمــــان کَــــده دانلود رایگان مقالات ای اس ای Susan's notes سفره عقدآرزوها Tina's blog smokcatjule Duy Nguyen's Blog اللهم عجل لولیک الفرج بحق زینب کبری سلام الله علیها lilistadi دعانویسی_بازكردن سركتاب_بخت گشایی_ابطال سحر و جادو و طلسم_رمل