محل تبلیغات شما
مفاهیم نهفته در خیلی از مثل ها گویای درایت و مدیریت در کردار و افکار نسل های گذشته است.
این مثلها در اکثر جوامع انسانی وجود دارد. مثل ها تجربه نسلهای گذشته را به ما منتقل می کند و از طرفی مثل ها می تواند حرف و ایده و نصیحتی را از شخصی به شخص دیگر انتقال دهد ودر این انتقال مخاطب ناراحت نشود و یعنی بدون سو تفاهمی مطلب انتقال می یابد و به همین دلیل است که موقع نقل یک ضرب المثل ابتدا گقته می شود که: " در مثل مناقشه نیست" .
یکی از این مثل ها همین مثل " بالاسین آلماز ؟ " هست که یک مثل با شکل استفهامی و سئوالی هست.

بالاسین آلماز ؟
(بچه اش را قبول نمی کند یا تحویل نمی گیرد).
این مثل اشاره دارد به چهار پایانی که موقع شیر دادن بچه خود را قبول نمی کنند و در نتیجه صاحب گاو هم نمی تواند از شیر  این حیوان اهلی استفاده کند .
لازم است برای تکمیل مطلب کمی از امور گاوداری هم صحبت کنیم . در هنگامی که یک صاحب گاو می خواهد گاو خود را بدوشد اول باید اجازه بدهد بچه گاو  کمی از شیر را بخورد و به اصطلاح مک بزند تا مادر  اجازه دهد شیر روان شده و آماده دوشیدن شود . بعد بچه به کناری کشیده می شود و بعد از اینکه نصف شیر دوشیده شد.  دوشنده شیر بلند شده و اجازه می دهد گه گوساله بقیه شیر را بخورد .
------------------------------------------------------------
حال این مثل چه وقت بکار می رود؟
وقتی بنده از نظر خودم کاری را برای یک نفر از ته دل و تمام و کامل انجام می دهم اما آن یک نفر از عملکرد من ناراضی باشد . مسلما من ناراحت خواهم شد و اگر خیلی ناراحت بشوم بر می گردم از او می پرسم :چیه ؟ کافی نیست ؟ که ترکی آن می شود  بالاسین آلماز ؟

تاسف و تسلیت بمناسبت در گذشت آقای حاج منصور انوری

با سلام . حدود 5 ماه بود از وب را باز نکرده بودم

مادر در شعر رخشنده ( پروین) اعتصامی

مثل ,؟ ,شیر ,یک ,نمی ,آلماز ,آلماز ؟ ,بالاسین آلماز ,مثل ها ,این مثل ,شیر را

مشخصات

آخرین مطالب این وبلاگ

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

تبلیغات متنی
جمعیت احیای انسانی کنگره ۶٠ نمایندگی کرمانشاه ماورا vijilice ticarroetrog clonsanritab ** خانه دل ** bilslosoges به صورت گارانتی تعویض گروه تواشیح وهمخوانی بین المللی سیرت النبی battsmolkelbband