محل تبلیغات شما
مفاهیم نهفته در خیلی از مثل ها گویای درایت و مدیریت در کردار و افکار نسل های گذشته است.
این مثلها در اکثر جوامع انسانی وجود دارد. مثل ها تجربه نسلهای گذشته را به ما منتقل می کند و از طرفی مثل ها می تواند حرف و ایده و نصیحتی را از شخصی به شخص دیگر انتقال دهد ودر این انتقال مخاطب ناراحت نشود و یعنی بدون سو تفاهمی مطلب انتقال می یابد و به همین دلیل است که موقع نقل یک ضرب المثل ابتدا گقته می شود که: " در مثل مناقشه نیست" .
یکی از این مثل ها همین مثل " بالاسین آلماز ؟ " هست که یک مثل با شکل استفهامی و سئوالی هست.

بالاسین آلماز ؟
(بچه اش را قبول نمی کند یا تحویل نمی گیرد).
این مثل اشاره دارد به چهار پایانی که موقع شیر دادن بچه خود را قبول نمی کنند و در نتیجه صاحب گاو هم نمی تواند از شیر  این حیوان اهلی استفاده کند .
لازم است برای تکمیل مطلب کمی از امور گاوداری هم صحبت کنیم . در هنگامی که یک صاحب گاو می خواهد گاو خود را بدوشد اول باید اجازه بدهد بچه گاو  کمی از شیر را بخورد و به اصطلاح مک بزند تا مادر  اجازه دهد شیر روان شده و آماده دوشیدن شود . بعد بچه به کناری کشیده می شود و بعد از اینکه نصف شیر دوشیده شد.  دوشنده شیر بلند شده و اجازه می دهد گه گوساله بقیه شیر را بخورد .
------------------------------------------------------------
حال این مثل چه وقت بکار می رود؟
وقتی بنده از نظر خودم کاری را برای یک نفر از ته دل و تمام و کامل انجام می دهم اما آن یک نفر از عملکرد من ناراضی باشد . مسلما من ناراحت خواهم شد و اگر خیلی ناراحت بشوم بر می گردم از او می پرسم :چیه ؟ کافی نیست ؟ که ترکی آن می شود  بالاسین آلماز ؟

تاسف و تسلیت بمناسبت در گذشت آقای حاج منصور انوری

با سلام . حدود 5 ماه بود از وب را باز نکرده بودم

مادر در شعر رخشنده ( پروین) اعتصامی

مثل ,؟ ,شیر ,یک ,نمی ,آلماز ,آلماز ؟ ,بالاسین آلماز ,مثل ها ,این مثل ,شیر را

مشخصات

آخرین مطالب این وبلاگ

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

پدیدآورنده quicredinred neugravonor ویکی پدیا آل موزیک | دانلود آهنگ های جدید مجسمه پلی استر,فروش عمده مجسمه پلی استر,مجسمه سازان رولند hooveyze mtshahrouz ضــرب الـمــثـل بابیت و بهائیت در ترازوی نقد