محل تبلیغات شما
"
صمد سرداری نیا و کتاب" ایروان ولایتی مسلمان نشین بود".
در تحقیق حاضر، تاریخچه شهر ایروان (پایتخت كنونی جمهوری ارمنستان) و حوادث مربوط به آن از بدو پیدایش تا فاجعه قتل عام مسلمانان به دست داشناك‌ها ( 19م) بررسی می‌شود .مولف در این پژوهش نشان می‌دهد ولایت چخورسعد و مركز آن، ایروان در طول سده‌های متمادی، یك خطه مسلمان نشین ایرانی بوده و ایروان از شهرهای آذربایجان و ولایت چخورسعد از ولایات چهارگانه ایالت آذربایجان بوده است .وی در مقدمه می‌نویسد" : ایروان كه در حال حاضر به عنوان پایتخت جمهوری ارمنستان، یك شهر ارمنی‌نشین شناخته می‌شود، قرن‌های متمادی، نه تنها به عنوان ولایتی از ولایات ایران، بلكه یك سرزمین مسلمان نشین بوده و دژی استوار در برابر بیگانگان محسوب می‌شده است ."كتاب با توصیف موقعیت جغرافیایی ایروان، وجه تسمیه، پیشینه تاریخی و نام‌های قدیمی منطقه آغاز می‌شود، سپس این مباحث فراهم می‌آید : ایروان از شاه اسماعیل تا شاه عباس، ایروان در عهد آخرین سلاطین صفوی، ایروان در عهد نادرشاه افشار، ایروان در دوران آقا محمدخان قاجار، چشم‌انداز اقتصادی ایروان در آستانه قرن نوزدهم، ایروان در جنگ‌های ایران و روس، ایران پس از قرارداد تركمانچای، ایروان در عهد ناصرالدین شاه قاجار، ایروان در جنگ ارامنه و مسلمانان قفقاز در سال‌های 6ـ1905، نسل‌كشی و قتل عام مسلمانان ایروان، برخی خاندان‌های نجات یافته از قتل عام، مسجد كبود و سایر مساجد ایروان، آثار اسلامی باقیمانده در جمهوری ارمنستان، علما و ون ایروان، برخی از شخصیت‌های ایروان، شعرای ایروان، و توصیف ایروان به قلم میرزا مسلم قدسی .كتاب با فهرست منابع به پایان می‌رسد ."

*** مطالعه این منبع  برای کسانیکه ایروان را ارمنی و از ارمنستان می دانند مفید هست
قبل از خواندن فقط این را قید نمایم که شخصا اعتفاد دارم تمام قوم ها و قبیله ها و همه ملت ها از هر فرهنگی و دینی باشند بخاطر مسلگ   و  عقیده نباید مورد ایذا و  تمسخر قرار گیرند چون هر دینی و مرامی در ذات خود دارای نشانهایی از وحدانیت و خداوند هست.
و نهایتا همه ملت ها حق زندگی دارند و باز به تصور و فهم خودم فکر نمی کنم خداوند بزرگ سرنوشت ملت ها و ادیان مختلف را به  هیچ قومی نسپرده است و تمام قوم و قبیله ها وظیفه دارند همدیگر را رعایت کرده و با هم در صلح و صفا زندگی کنند و اگر هر فرد یا  قومی دارای اخلاق و رفتار حسنه داشته باشد می تواند با نفوذ در اندیشه ها ی دیگر آنها را به روش برتر خود هدایت نماید کاری که اشرف مخلوقات انجام داد .

تاسف و تسلیت بمناسبت در گذشت آقای حاج منصور انوری

با سلام . حدود 5 ماه بود از وب را باز نکرده بودم

مادر در شعر رخشنده ( پروین) اعتصامی

ایروان ,ها ,ایروان، ,نشین ,جمهوری ,ملت ,ایروان در ,مسلمان نشین ,در عهد ,ملت ها ,ها و ,کتاب ایروان ولایتی

مشخصات

آخرین مطالب این وبلاگ

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

Thomas's page Just To The Arizona Cardinals Clearance Store To Buy Cheap NFL Jerseys. انواع پروژه فایل اکی 2 از دیار بیستون.اهورا هستم leitreetsorgjunk scattypmelo نیاسر امروز ( نیاسران ) ---- niasaran today ساعت ورزشی سونتو SUUNTO - خرید از www.SportWatch.ir خدا ... عشق ... حقیقت همیشه هرجا